Outkovka pestrá (Coriolus, čínská houba YunzhiYunzhi) – lék na rakovinu

Prostý choroš (z rodu chorošovitých) je jedna z nejúžasnějších léčivých hub rostoucích v našich lesích na zbytcích dřevin. Oblíbeným hostitelem jsou dubové kmeny a pařezy. Nedávno byl zakázán dovoz přípravků z těchto hub do ČR na základě seznamu doporučení EU. Naštěstí si ale můžeme pomoci sami přípravou dle původních receptur. V případě zájmu mne zkontaktujte. Podle studie provedené na Granadské universitě ve Španělsku má medicinální houba outkovka pestrá, známá také pod názvem Coriolus versicolor, schopnost zabíjet rakovinové buňky tím, že je donutí k sebezničení.

PSK je polysacharid vázaný na protein, odvozený z kmene CM-101 medicinální houby Coriolus versicolor. Ukázalo se, že má významné protirakovinné účinky. Randomizované klinické testy dokonce ukázaly, že PSK může zvýšit vyléčitelnost rakoviny, hlavně ve spojení s klasickou léčbou rakoviny. Nejlepších výsledků bylo dosaženo v případě léčby rakoviny prsu a plic, ale také žaludku, jícnu a tlustého střeva.

Outkovka Pestrá Zdroj : wikimedia.org

Zatímco polysacharidy většinou aktivují a stimulují tělo k tomu, aby produkovalo vlastní NK buňky („přirozené zabíječe“), které pak samy napadají rakovinové buňky, španělská studie autorů Jimenez-Medina E, Berruquilla E, a kol. naznačuje, že PSK dokáže bojovat s rakovinou i jiným způsobem.

Podle studie polysacharid PSK ukázal v podmínkách in vitro, že brání šíření nádorových buněk v rozmezí od 22% do 84%. Jak to PSK dokázal? Zastavením buněčného cyklu a apoptózou. O apoptóze se často hovoří jako o procesu buněčné sebevraždy. Konkrétně jde o proces, ve kterém biochemické reakce dovedou buňku k naprogramované smrti.

Podle závěru této studie polysacharid PSK obsažený v houbě Coriolus versicolor (outkovka pestrá), nejenže stimuluje počet NK buněk v těle, ale díky své cytotoxické aktivitě, jíž působí na linie nádorových buněk, také sám bojuje s rakovinou. Je popisován jako lék na alkoholové postižení jater, přípravek s antagonickými účinky vůči kortikosteroidům a jiným chemickým látkám, antivirotikum (na vir HPV – původce rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu, chronického únavového syndromu, Burkittova lymfomu, Hodgkinovy nemoci a některých karcinomů), poruchy imunity, revmatoidní artritidu, autoimunitní zánět štítné žlázy, diabetes mellitus, roztroušené sklerózy, jako „detoxikační“ látka, proti infekci EB viróz, hepatitidy (B), nákazy Staphylococcus aureus, herpes simplex, podpůrně u rakoviny prostaty a poruchách funkce plic, ale také při potřebě doplnit slezinu, vyživit ducha nebo doplnit energii. Běžná dávka je 3 – 5 gr denně rozdělena do tří dávek prášku ze sušené houby.

Mezi medicinálními houbami je polysacharid PSK pravděpodobně nejvíce zkoumanou složkou zabíjející rakovinné buňky. Nicméně beta glukany (polysacharidy) jsou obsaženy i v jiných účinných medicinálních houbách. Mezi jinými i v houbách Agaricus blazei Murill, Reishi, Cordyceps a dokonce i Shiitake.

Zdroj: Medicinal Mushroom Information Center –http://medicinalmushroominfo.com

Foto : „Velvet Revolver“ od Steve Jurvetson from Menlo Park, USA – Flickr.

Napsat komentář